Jak zůstat v přítomnosti? Je to na Tobě

26.02.2024

Život se odehrává v přítomném okamžiku. Minulost je pryč – je to jen vzpomínka. Budoucnost teprve přijde – takže ani tam nemá smysl žít. Pokud jsme uvízli ve vzpomínkách na minulost nebo máme neustálé sny o budoucnosti, přicházíme o své životy v přítomném okamžiku

Přirozeností mysli je přecházet z jedné minulé vzpomínky do druhé, z jedné budoucí fantazie do druhé. Je to zcela normální, že mysl chce stále myslet S nástroji jako je meditace však můžeme přistupovat k vyšším stavům vědomí kultivací vědomí přítomného okamžiku . Dá to práci, musíme trénovat mysl, aby své myšlenky utišila.


 Ale když to uděláme, život se stane mnohem bohatším.

V přítomném okamžiku je tolik krásy


Přesto, že ne vždy je přítomný okamžik zábavný, opravdové štěstí vzniká, když se dokážeme osvobodit od všech tužeb i averzí a rozvinout schopnost přijmout a nechat před sebou bez námahy rozvinout každý okamžik. Vyžaduje to velkou kapitulaci – uvěřit, že máme schopnost ovládat své životy, což vytváří vnitřní konflikt. Tento konflikt vytváří utrpení. 

Jak se tedy stanete hluboce zakořeněni v přítomném okamžiku?


❥ Zaměřte se na tělo a dech - meditací se zaměřením na tělo a dech . Převážný čas našich životů žijeme v hlavě, ale všechny pocity, které se dějí v našem těle, se odehrávají v současnosti. To je prostý fakt. Proto, když upřeme pozornost na své tělo, ukotvíme se v přítomném okamžiku

❥ Zpomalte - Když synchronizujete svůj dech s pohybem, myšlenky se zpomalí stejně jako vaše fyzické pohyby. Můžete si také udělat čas na meditační cvičení, a v něm skutečně soustředit na svůj dech. Dech se odehrává v přítomném okamžiku – další jednoduchý fakt, který je třeba si zapamatovat.

❥ Stanovte si záměr - Můžete mít v úmyslu být přítomni svým tělesným vjemům, jak jen můžete. Můžete si stanovit záměr soustředit se zcela na dech, když se pohybujete. Při meditaci si můžete dát záměr "budu bdělá/ý.

❥ Praktikujte meditaci skenování těla - Když se pohybujete z jedné části těla do druhé, jednoduše cvičte uvolnění a uvolnění napětí s každým nádechem. Tuto konkrétní meditaci můžete provádět večer před spaním, aby vám pomohla usnout. Začnete tím, že své vědomí umístíte na temeno hlavy a postupujete dolů, dokud nedosáhnete prstů na nohou, nebo naopak. Procházejte své tělo se soustředěnou pozorností bez jakéhokoli posuzování.

❥ Cvičte všímavost v každé situaci - Thich Nhat Hanh je známý svými meditacemi v chůzi, při kterých instruuje své studenty, aby chodili velmi pomalu a přitom soustředili své vědomí na každý krok jak líbá zemi.

Všímavost k jídlu je další skvělou praxí pro kultivaci vědomí přítomného okamžiku. Jíme třikrát denně, takže kdy je lepší zpomalit a být přítomný všemi smysly než při pomalém žvýkání jídla až do posledního sousta? Čím více si všímáte, když jíte, tím více si uvědomujete, že nepotřebujete tolik jídla, kolik obvykle přijímáte.

Je to na vás - existuje celá řada způsobů, jak trénovat a stát se více přítomnými. Chce to jen motivaci - opravdu To chtít.

Stojí to za to. Začnete poznávat prostřednictvím zkušeností, trpělivosti a soucitu se sebou samým.

❤︎

V lásce

MM


Zdroj: a více podobných článků Klub duševní pohody